Go to content Go to menu

Dlaczego warto mieć kredyt gotówkowy?

czwartek, kwiecień 22, 2021

Życie na kredycie wcale nie jest ani przyjemne, ani bezstresowe. Ciągła ambicja, by zobowiązanie bankowe spłacić możliwie jak najszybciej, to chyba jedno z najczęściej spotykanych uczuć, które towarzyszą kredytobiorcom. Mimo to… warto mieć kredyt gotówkowy. Owszem, nie chodzi tu o ciągłe zadłużanie się, lecz o zalety, wynikające z posiadania takiego zobowiązania. I choć lepiej się nie zadłużać, to jednak czasami jest to konieczne…

Umiejętność zorganizowania budżetu. Jeśli zaciągnęliśmy zobowiązanie bankowe, to najprawdopodobniej będziemy musieli umiejętnie zaplanować swój budżet. Dotyczy to zarówno fazy wnioskowania (określenie terminu spłaty), jak również bieżącego zarządzania budżetem domowym. Bez tego trudno sobie wyobrazić sytuację, by móc w miarę płynnie i terminowo spłacić zobowiązanie.

Umiejętność oszczędzania – to bardzo ważna cecha, którą wiele osób wypracowuje dopiero wtedy, gdy… trzeba spłacać kredyt. Nagle okazuje się bowiem, że rezygnacja z kilku finansowych przyzwyczajeń, przedkłada się na zyski wynoszące nawet kilkaset złotych w przeciągu miesiąca. Kwota ta najzupełniej wystarczy, by nie tylko opłacić dodatkową ratę, ale też – by w miarę możliwości generować oszczędności.

Umiejętność nadpłacania – spłata kredytu gotówkowego jest z reguły bardzo elastyczna. W przeciwieństwie do np. kredytu hipotecznego, nie trzeba w tym przypadku wypełniać żadnych dokumentów i innych formularzy. Jeśli np. nasza rata wynosi 330 złotych, możemy (o ile jest to możliwe) dopłacać do niej 70 złotych. Jak łatwo to obliczyć, taka niewielka dopłata to co najmniej nadpłacone raty w przeciągu roku.

Pracowitość – osoby które mają zaciągnięty kredyt, powinny – rzecz jasna w miarę możliwości – nieco więcej pracować. Sposobów na taką pracę jest co najmniej kilka. Można np. poszukać sobie kolejnego etatu przez Internet (w ten sposób można zarobić nawet 2000 – 3000 złotych miesięcznie) lub postawić na mniej angażującą pracę stacjonarną. Dobrym pomysłem jest też kolokwialne „branie nadgodzin”. W ten sposób można bowiem podwyższyć swoje wynagrodzenie nawet o kilkaset złotych w ciągu miesiąca!

Podsumowując, kredyt gotówkowy (a w zasadzie jego spłata) wiąże się z koniecznością wyuczenia określonych mechanizmów, dzięki którym łatwiej będzie można go spłacić w relatywnie krótkim odstępie czasu. Im szybciej dane zobowiązanie zostanie spłacone, tym mniejsze ryzyko poniesienia przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów z tytułu np. rosnących stóp procentowych.

Jeden ze sposobów finansowania samochodu to kredyt celowy powiązany z ratą balonową. Czym jest rata balonowa i w jaki sposób wpływa na komfort spłaty zobowiązania? To bardzo ciekawe narzędzie, ale często źle rozumiane przez zmotoryzowanych kredytobiorców.

Rolowanie nowych umów kredytowych w prostej formie

Rata balonowa przydaje się, kiedy zmotoryzowany kredytobiorca pragnie użytkować samochód przez kilka lat, a następnie „zrolować” nową umowę i przejść do wyższej generacji. Wiele banków motoryzacyjnych, powiązanych z konkretnymi markami samochodów umożliwia takie przejście i traktuje ostatnią ratę balonową jako wkład własny do kolejnego zobowiązania, co pozwala na użytkowanie pojazdu coraz lepszej jakości na zasadzie ponoszenia minimalnych kosztów.

Po co raty malejące i równe?

Rata balonowa stanowi jedną z najlepszych alternatyw dla rat równych i malejących, jednak w dużym stopniu ograniczających płynność. Rata balonowa to najczęściej bardzo niskie koszty miesięczne rozkładające się dopiero na ostatni okres spłaty, ale i tak wyrównywany właśnie nową umową. Jeżeli posiadasz dość niską zdolność kredytową rata balonowa może pomóc, ponieważ nie wlicza się standardowo do wysokości kredytu samochodowego. W czasie użytkowania samochodu możesz skupić się na oszczędzaniu, zarabianiu większych kwot, aby rata balonowa ostatecznie tak nie ciążyła. To zatem rozwiązanie dedykowane odpowiedzialnym ekonomicznie kredytobiorcom, świadomym takiej presji czasowej. Rata balonowa nie jest zarezerwowana dla pewnej grupy kredytobiorców, ale dostępna wszystkim, czyli klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom zamierzającym poszerzyć flotę.

Do kogo zgłosić się po kredyt samochodowy?

Najlepiej po kredyt samochodowy z ratą balonową zgłosić się bezpośrednio do autobanku, czyli banku motoryzacyjnego ze względu na możliwość wprowadzenia licznych usług dodatkowych, preferencyjnych pakietów serwisowych, ubezpieczeniowych, dotyczących kompletowania oryginalnych części zamiennych. Rata balonowa posiada bufor bezpieczeństwa właśnie w postaci podpisania kolejnej umowy. W ten sposób możesz nawet ostatnią część spłaty rozłożyć na kolejne raty. Wiele banków zgadza się na dość elastyczną konfigurację harmonogramu.

Doskonałe rozłożenie ciężaru zobowiązania

Rata balonowa to również ciekawa alternatywa dla klasycznego leasingu konsumenckiego dedykowanego osobom ze słabą zdolnością kredytową. Decyzja zależy od tego, czy chcesz ostatecznie samochód użytkować na własność. Umowa o kredyt samochodowy sprawdza się doskonale ze względu na zróżnicowane formy rozłożenia ciężaru zobowiązania.

Poznaj wady i zalety lokaty terminowej

piątek, grudzień 11, 2020

Zastanawiasz się aktualnie czy zainwestować w lokatę terminową? Wybór miejsca, w którym można przechowywać ciężko zarobione oszczędności, może być zniechęcającym procesem, ale ważne jest, aby:

  • przeprowadzić badania
  • znaleźć najlepszą dla siebie opcję.

Aby pomóc Ci zdecydować, czy powinien być to depozyt terminowy, podsumowaliśmy główne zalety i wady związane z zablokowaniem gotówki na czas określony.

Zalety depozytów terminowych

Oto niektóre z powodów, dla których lokata terminowa może być najlepszą strategią oszczędnościową dla Ciebie.

To niskie ryzyko. Depozyt terminowy gwarantuje, że twoje pieniądze będą zarabiać odsetki według stałej stopy, na określony czas. Nie ma szans na utratę pieniędzy, więc jest to dobra opcja dla ostrożnych oszczędzających.

Niskie koszty utrzymania. Po zablokowaniu gotówki w lokacie terminowej nie można z nią nic zrobić, dopóki nie upłynie termin. Jest to więc świetny plan oszczędzania poza zasięgiem wzroku.

Brak opłat za usługi lub uruchomienie! Jedną z najlepszych rzeczy w depozycie terminowym jest to, że dopóki nie dokonasz wcześniejszej wypłaty, jest całkowicie bezpłatna.

Kapitał chroniony przed załamaniami na rynku. Stała stopa procentowa lokaty terminowej oznacza, że ​​nawet jeśli rynkowe stopy procentowe spadną - Twoje oszczędności będą nadal zarabiać na tym samym poziomie.

Impulsowa kontrola wydatków. Czy jesteś trochę impulsywny? Gdy Twoje pieniądze znajdą się w depozycie terminowym, za ich wczesne wykupienie nałożą wysokie kary, co może faktycznie pomóc w ograniczeniu złych nawyków wydawania pieniędzy.

Wady depozytów terminowych

Wady depozytów terminowych

Przed podjęciem decyzji upewnij się, że zdajesz sobie sprawę z pułapek związanych z depozytem terminowym. Obejmują one następujące.

Twoje pieniądze są niedostępne. Zasada depozytu terminowego numer jeden polega na tym, że gdy twoje pieniądze zostaną zablokowane, odkłada się do końca terminu! Jeśli musisz wcześniej wycofać swoje pieniądze z lokaty, zapłacisz karę pieniężną, a Twoja stopa procentowa zostanie obniżona.

Bez dodatkowych depozytów. Musisz otworzyć depozyt ryczałtowy po otwarciu lokaty terminowej i nie ma opcji, aby dodać swoje oszczędności na bieżąco. Może to być problem dla klasycznie oszczędzających, ale jednym ze sposobów walki z tym jest posiadanie wielu depozytów terminowych z rozłożonymi terminami zapadalności.

Mniejsza elastyczność. Lokata terminowa wiąże się z niskim ryzykiem - ale drugą stroną jest to, że nie jest to bardzo elastyczna opcja oszczędności. Inne produkty o porównywalnych stawkach, takie jak wysokoprocentowe rachunki oszczędnościowe, oferują znacznie więcej pod względem elastycznych funkcji i opcji.

Brak odsetek premiowych. Twoja stała stopa procentowa może być bezpieczna, ale z drugiej strony oznacza, że ​​nie ma możliwości zarobienia odsetek od lokaty, tak jak ma to miejsce w przypadku konta oszczędnościowego.

Zatem teraz czas rozważyć wszystkie wady i zalety takiej lokaty bankowej i podjąć decyzję. Powodzenia!

Wakacje, remont, czy zakup auta – to wydatki, które mogą pojawić się nagle i nie zawsze mamy na nie środki. Naprzeciw naszym potrzebom coraz częściej wychodzą dziś banki, oferując nam różne rodzaje zobowiązań finansowych. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy – pożyczka, którą zaciągnąć możemy na każdy dowolnie wybrany przez nas cel. Banki nie weryfikują, na co przeznaczamy pożyczone pieniądze. To bez wątpienia zaleta i komfort. Oczywiście aby móc złożyć wniosek kredytowy, musimy spełnić szereg formalności, które mają na celu głównie weryfikację naszych finansowych możliwości.

Złożenie wniosku kredytowego

W momencie złożenia przez nas wniosku pożyczkowego bank uruchamia procedury mające na celu oszacowanie wysokości naszej zdolności kredytowej, czyli maksymalnej sumy, na którą opiewać może nasz kredyt gotówkowy. Czynniki, które będą miały tu znaczenie to:

- nasze dochody i zatrudnienie (nasze miesięczne wynagrodzenie – ich wysokość i regularność – są bardzo istotne, dlatego bank wymaga, byśmy udowadniali nie tylko wysokość naszych poborów, lecz także warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni);

- nasza historia kredytowa (przy pomocy BIK –u, tj. Biura Informacji Kredytowej bank weryfikuje, jak wygląda nasza przeszłość kredytowa; instytucja sprawdza, czy nie miewaliśmy kłopotów z regularną spłatą zaciąganych zobowiązań lub czy akurat nie jesteśmy już w trakcie spłat jakiejś pożyczki bądź zakupów na raty; to wszystko ma oczywiście wpływ na ostateczną decyzję banku);

- nasza ogólna sytuacja finansowa (każdy z nas mierzy się ze stałymi miesięcznymi wydatkami, których nie unikniemy, a mają one wpływ na stan naszego miesięcznego budżetu – one także są weryfikowane przez bank).

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku kredytowego w konkretnym banku, powinniśmy przeanalizować rynek, by wyszukać ofertę, która będzie w naszym przypadku naprawdę korzystna. Ważne powinny być dla nas przede wszystkim takie czynniki jak:

- oprocentowanie kredytu i wysokość miesięcznych rat oraz długość kredytowania (odsetki wynikające z wysokości oprocentowania stanowią istotną część naszych miesięcznych rat; ich wysokość zaś ma wpływ na całkowitą długość okresu kredytowania, a zatem również na całkowity koszt naszego kredytu);

- warunki dodatkowe (banki, udzielając nam pożyczki, często wymagają od klienta posiadania konta na ściśle określonych warunkach, jeśli chcemy zachować korzystne dla nas warunki kredytu; oczywiście wszystko to zależy od konkretnego banku i wnioskowanej sumy);

-warunki ewentualnych nadpłat (warto się nimi zainteresować, ponieważ, korzystając z tej możliwości, spłacamy nasz zadłużenie przy jednoczesnym pominięciu odsetek);

-koszty całkowite ewentualnego kredytu (najbardziej obiektywnym wskaźnikiem, który obrazuje naprawdę wszystkie koszty naszego ewentualnego zobowiązania, jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania; miernik ten okazuje się być pomocnym przede wszystkim przy porównywaniu ofert kredytowych między sobą).

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego, tak samo jak każdego innego zobowiązania finansowego, wiąże się z większym bądź mniejszym ryzykiem. Nie możemy go uniknąć, ale możemy je zminimalizować. Aby się tak stało, ostateczna decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być przez nas bardzo dokładnie przemyślana. Następnie należy realnie zastanowić się nad naszymi potrzebami i możliwościami. Jeśli chociaż podejmiemy tę próbę i nabędziemy chociaż odrobinę świadomości, nie powinniśmy żałować podjętej decyzji.

Przy decyzjach dotyczących naszych finansów musimy pamiętać o odpowiedzialnym podejściu do naszego budżetu. Racjonalne myślenie jest tutaj niezbędne, podobnie jak dokładna analiza wszelkich okoliczności towarzyszących. Niestety wiele osób tego rodzaju wyborów dokonuje w sposób pochopny, co może mieć później negatywne konsekwencje. Zarządzanie pieniędzmi potrafi być wymagającym wyzwaniem, dlatego też trzeba zawsze umiejętnie zaplanować swój proces decyzyjny i podejmowane działania, aby robić to racjonalnie to wejdź na KredytoMania.EU.

Rozsądek przy zaciąganiu zobowiązań finansowych

Zobowiązania finansowe są bardzo poważne, ponieważ będzie trzeba je spłacić i zazwyczaj wiążą się z tym rozmaite koszty. Trzeba więc pamiętać o tym, że za możliwość uzyskania pieniędzy będziemy musieli zapłacić. Ponadto często zadłużenia mają charakter długoterminowy. Te wszystkie aspekty muszą być przez nas wzięte pod uwagę. Nie można takich decyzji podejmować w sposób pochopny – należy dać sobie czas do namysłu i spokojnego zastanowienia. Oprócz tego potrzebne jest nam logiczne myślenie – kierowanie się emocjami może nieraz doprowadzić do negatywnych konsekwencji.

Rzetelna i dokładna ocena sytuacji

Należy naprawdę dokładnie przyjrzeć się naszej sytuacji pod kątem finansów. Ważne są również motywacje naszych działań oraz to, jakie możliwości udostępnia nam rynek. Trzeba sprawdzić wszystkie czynniki, które mogą mieć znaczenie dla naszej ostatecznej decyzji. Niezbędne jest również rozważenie tego, czy konkretny wydatek, który chcemy pokryć przy pomocy kredytu gotówkowego, ma rzeczywiście pilny i rozsądnie uzasadniony charakter. Zadłużenie na cel, który jest jedynie chwilową zachcianką, nie jest szczególnie rozważnym zachowaniem.

Rozeznanie w obszarze kredytów gotówkowych

Potrzebna jest nam również wiedza merytoryczna dotycząca tematyki finansowej, a także kredytowej. Znajomość mechanizmów, które mają zastosowanie do sposobu, w jaki funkcjonują kredyty gotówkowe, jest niejednokrotnie bardzo pomocna przy podejmowaniu decyzji, a także przy dokonywaniu oceny poszczególnych ofert dostępnych na rynku. Oprócz tego musimy również odnosić parametry propozycji do naszego budżetu, gdyż musi być on w stanie udźwignąć zaciągane przez nas zobowiązanie. Jak więc widać, istnieje naprawdę sporo zagadnień, które musimy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z kredytu gotówkowego. To jednak nie wszystko – bank również przeprowadza swoje analizy i na nasz wniosek może odpowiedzieć odmową. Z wystąpieniem takiej sytuacji również trzeba się liczyć i się na nią odpowiednio przygotować.