Go to content Go to menu

Poznaj wady i zalety lokaty terminowej

piątek, grudzień 11, 2020

Zastanawiasz się aktualnie czy zainwestować w lokatę terminową? Wybór miejsca, w którym można przechowywać ciężko zarobione oszczędności, może być zniechęcającym procesem, ale ważne jest, aby:

  • przeprowadzić badania
  • znaleźć najlepszą dla siebie opcję.

Aby pomóc Ci zdecydować, czy powinien być to depozyt terminowy, podsumowaliśmy główne zalety i wady związane z zablokowaniem gotówki na czas określony.

Zalety depozytów terminowych

Oto niektóre z powodów, dla których lokata terminowa może być najlepszą strategią oszczędnościową dla Ciebie.

To niskie ryzyko. Depozyt terminowy gwarantuje, że twoje pieniądze będą zarabiać odsetki według stałej stopy, na określony czas. Nie ma szans na utratę pieniędzy, więc jest to dobra opcja dla ostrożnych oszczędzających.

Niskie koszty utrzymania. Po zablokowaniu gotówki w lokacie terminowej nie można z nią nic zrobić, dopóki nie upłynie termin. Jest to więc świetny plan oszczędzania poza zasięgiem wzroku.

Brak opłat za usługi lub uruchomienie! Jedną z najlepszych rzeczy w depozycie terminowym jest to, że dopóki nie dokonasz wcześniejszej wypłaty, jest całkowicie bezpłatna.

Kapitał chroniony przed załamaniami na rynku. Stała stopa procentowa lokaty terminowej oznacza, że ​​nawet jeśli rynkowe stopy procentowe spadną - Twoje oszczędności będą nadal zarabiać na tym samym poziomie.

Impulsowa kontrola wydatków. Czy jesteś trochę impulsywny? Gdy Twoje pieniądze znajdą się w depozycie terminowym, za ich wczesne wykupienie nałożą wysokie kary, co może faktycznie pomóc w ograniczeniu złych nawyków wydawania pieniędzy.

Wady depozytów terminowych

Wady depozytów terminowych

Przed podjęciem decyzji upewnij się, że zdajesz sobie sprawę z pułapek związanych z depozytem terminowym. Obejmują one następujące.

Twoje pieniądze są niedostępne. Zasada depozytu terminowego numer jeden polega na tym, że gdy twoje pieniądze zostaną zablokowane, odkłada się do końca terminu! Jeśli musisz wcześniej wycofać swoje pieniądze z lokaty, zapłacisz karę pieniężną, a Twoja stopa procentowa zostanie obniżona.

Bez dodatkowych depozytów. Musisz otworzyć depozyt ryczałtowy po otwarciu lokaty terminowej i nie ma opcji, aby dodać swoje oszczędności na bieżąco. Może to być problem dla klasycznie oszczędzających, ale jednym ze sposobów walki z tym jest posiadanie wielu depozytów terminowych z rozłożonymi terminami zapadalności.

Mniejsza elastyczność. Lokata terminowa wiąże się z niskim ryzykiem - ale drugą stroną jest to, że nie jest to bardzo elastyczna opcja oszczędności. Inne produkty o porównywalnych stawkach, takie jak wysokoprocentowe rachunki oszczędnościowe, oferują znacznie więcej pod względem elastycznych funkcji i opcji.

Brak odsetek premiowych. Twoja stała stopa procentowa może być bezpieczna, ale z drugiej strony oznacza, że ​​nie ma możliwości zarobienia odsetek od lokaty, tak jak ma to miejsce w przypadku konta oszczędnościowego.

Zatem teraz czas rozważyć wszystkie wady i zalety takiej lokaty bankowej i podjąć decyzję. Powodzenia!