Go to content Go to menu

Długoterminowa strategia inwestycyjna

środa, marzec 29, 2017

Pomnażanie kapitału, szczególnie rodzinnych oszczędności to bardzo trudne zadanie. Większość inwestorów indywidualnych pragnie bardzo szybkich zysków, ale taka sytuacja występuje niezwykle rzadko i wymaga najczęściej niesamowitej wiedzy. Długoterminowa strategia inwestycyjna to znacznie bardziej racjonalne podejście. W jaki sposób jednak zarządzać kapitałem, aby osiągnąć sukces na przestrzeni kolejnych lat? W artykule poznasz najważniejsze praktyczne wskazówki, a także optymalne miejsca pomnażania kapitału w zestawieniu od bezpiecznych do najbardziej ryzykownych.

Podstawowe narzędzia do długoterminowego pomnażania kapitału

Długoterminowa strategia inwestycyjna to ciekawe założenie, które w wielu przypadkach prowadzi do pełnej niezależności ekonomicznej gospodarstwa domowego. Efektywne gospodarowanie nawet niewielkim kapitałem przynosi na przestrzeni lat interesujące stopy zwrotu. W większości banków detalicznych występuje również dom maklerski. Rachunek inwestycyjny w domu maklerskim masz do dyspozycji praktycznie bezpłatnie. Ponosisz jedynie koszty prowizji przy wykonywaniu transakcji na rynku kapitałowym. Masz wiele rodzajów rachunków inwestycyjnych. Możesz wejść na rynek handlu akcjami, klasycznymi papierami wartościowymi, w tym na NewConnect. Wykorzystasz bez problemu sektor obligacji korporacyjnych Catalyst. Obligacje korporacyjne połączone z progresywnymi lokatami bankowymi to dobry pomysł na budowanie stabilnego zysku w czasach kryzysów finansowych. Gospodarka światowa, a także narodowa rozwija się w cyklach. Gospodarka przechodzi kryzysy, a następnie okresy prosperity. Hossa i bessa to pojęcia, które towarzyszą inwestorom długoterminowym cały czas. Najlepsze rozwiązanie to inwestowanie w akcje, kontrakty terminowe w okresie hossy, natomiast przesuwanie kapitału na lokaty bankowe w okresie bessy. Jak dowiedzieć się, czy masz do czynienia z hossą lub bessą? Czytaj raporty niezależnych ekspertów, zajrzyj do prognoz Narodowego Banku Polskiego (opracowania dostępne w modelu bezpłatnym na stronie NBP), naucz się podstaw analizy technicznej (badanie wykresów). Lokata bankowa i obligacje państwowe lub korporacyjne to bardzo bezpieczne instrumenty podnoszenia bazy kapitałowej w okresach kryzysów finansowych. Jeżeli pracujesz na etacie lub prowadzisz własną działalność gospodarczą zainteresuj się kontem inwestycyjnym w formule IKE. Indywidualne konto emerytalne połączone nawet z systemem zarządzania to jedno z lepszych rozwiązań dla długoterminowych inwestorów. Po przejściu na wiek emerytalny wypłacisz pieniądze z IKE bez podatku od zysków kapitałowych, a to jednak skala 19%.

Jak tworzyć strategię inwestycyjną i na co szczególnie uważać?

Budowanie strategii inwestycyjnej to przede wszystkim określenie celu, narzędzi z jakich zamierzasz korzystać i instrumentów rynku kapitałowego. Papiery wartościowe, kontrakty terminowe, np. na waluty (Forex), obligacje korporacyjne, surowce to tylko niektóre z rozwiązań. Pamiętaj, aby często obracać kapitałem, przesuwać go pomiędzy bezpieczne i bardziej ryzykowne instrumenty na przestrzeni lat. Im bardziej obracasz kapitałem, tym więcej zarabiasz w perspektywie. Analiza fundamentalna oraz analiza techniczna to najlepsze narzędzia do monitorowania firm z Giełdy Papierów Wartościowych. Nie zapomnij jednak o zdrowym rozsądku i nigdy nie rezygnuj ze zwykłej lokaty bankowej, ponieważ to idealna poduszka bezpieczeństwa dla budżetu i możliwość odpoczynku od bardziej ryzykownych transakcji. Co myślisz o długoterminowych technikach inwestowania i oszczędzania?