Go to content Go to menu

Banki detaliczne oraz parabanki stosują zaawansowane metody oceny pożyczkobiorcy przed podpisaniem umowy kredytowej. Monitorowanie rejestrów w Biurze Informacji Kredytowej, a także w Biurze Informacji Gospodarczej to absolutna podstawa przy nawiązywaniu współpracy z kredytodawcami. Co warto wiedzieć o Biurze Informacji Kredytowej i czy taka ocena zdolności kredytowej ma praktyczny sens?

Dlaczego warto analizować dane w Biurze Informacji Kredytowej?

Dzięki bazom Biura Informacji Kredytowej pożyczkodawca zapoznaje się z dotychczasową historią spłaty zobowiązań pożyczkobiorcy. Baza BIK jest cyklicznie aktualizowana. To rejestr, w którym widać jedynie spłaty zobowiązań wobec banków detalicznych oraz popularnych instytucji pozabankowych. Rejestr BIK nie wystarczy najczęściej do całościowej oceny kredytobiorcy. Trzeba jeszcze poznać dane z Biura Informacji Gospodarczej, w którym widać nieterminowe spłaty czynszu, czy innych rachunków, mandatów, a nawet alimentów. Jeżeli zalegasz z konkretnymi opłatami, wtedy masz minimalne szanse na optymalny pod względem kosztów kredyt gotówkowy. Kredytobiorcy nie mają zbyt dobrego mniemania o Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ według powszechnej wiedzy ocena zdolności kredytowej to duży problem i krótko mówiąc ograniczenie dostępu do pieniędzy. Tak naprawdę jednak BIK chroni kredytobiorców przed zadłużeniem, którego nie da się spłacić. Wniosek kredytowy potwierdzony w bazie BIK przechodzi weryfikację, a następnie otrzymujesz pozytywną decyzję o wypłacie pieniędzy. Bankom detalicznym nie zależy najczęściej na udzielaniu trudnych kredytów, niemożliwych do spłacenia. Baza BIK zabezpiecza przed takimi sytuacjami. W rejestrze BIK widać dotychczasowe spłaty zobowiązań wobec banków detalicznych, a także spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych.

Dysproporcje w ocenie zdolności kredytowej w branży

Z rejestrów BIK korzysta również każdy parabank. Na rynku spotkasz pożyczki bez BIK, ale to jednak duże uproszczenie. W praktyce zawsze monitoruje się bazy BIK, jednak niektóre instytucje pozabankowe podejmują znacznie większe ryzyko obsługi klienta. Banki detaliczne ze względu na prawo bankowe najczęściej odrzucają problematyczne, bardzo ryzykowne wnioski.