Go to content Go to menu

Nowy samochód to marzenie niemalże każdego. Nic w tym dziwnego, bowiem w dzisiejszych czasach bez samochodu ani rusz. Kiedy już zrobimy prawo jazdy, zaraz zaczynamy rozglądać się za własnymi czterema kółkami. Nie każdego jednak stać, by móc za gotówkę kupić auto. Wówczas szukamy rozwiązania w banku, a tam do wyboru mamy kredyt gotówkowy i kredyt samochodowy. Kredyt samochodowy w porównaniu do gotówkowego jest kredytem tańszym, jednak jest to kredyt celowy, więc możemy go przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup pojazdu.

Kupując samochód na kredyt warto wiedzieć jakie wiążą się z tym faktem obowiązki. Do czego ma prawo kredytobiorca, a do czego bank?

Dokumenty do przygotowania.

Przede wszystkim banki wymagają przedstawienia dwóch dokumentów ze zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości. Najczęściej jest to dowód osobisty i prawo jazdy, może też być paszport. Poza tym wymagane będzie zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, które otrzymamy od naszego pracodawcy. To powinno wystarczyć. Gdy wypełnimy wniosek kredytowy i złożymy wymagane dokumenty bank sprawdzi naszą zdolność kredytową i zdecyduje czy przyznać nam kredyt. Sprawne przygotowanie dokumentów z którymi od razu udamy się do banku spowoduje, że szybciej otrzymamy decyzję kredytową.

Obowiązek wykupienia polisy AC.

Ubezpieczenie AC jest nieodłącznym wymaganiem każdego banku. Kupując więc samochód na kredyt musimy wykupić nie tylko polisę OC, ale również AC z cesją na rzecz banku. W ten sposób bank zabezpiecza swoje interesy. W razie uszkodzenia, zniszczenia, czy też kradzieży samochodu, to bank otrzyma pieniądze z polisy. Dzięki temu zobowiązanie będzie zabezpieczone.

Dodatkowe zabezpieczenia.

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem AC bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia. W tym przypadku banki korzystają z kilku możliwości. Są to: weksel in blanco, poręczenie osoby trzeciej, zastaw rejestrowy albo przewłaszczenie. Zastaw rejestrowy polega na wpisaniu banku do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela pojazdu, a także wpisanie samochodu do krajowego rejestru zastawów. W przypadku przewłaszczenia wymagany jest udział własny kredytobiorcy, ale za to bank nie jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Jedynie karta pojazdu zostaje w banku do momentu spłaty kredytu.