Go to content Go to menu

Wakacje, remont, czy zakup auta – to wydatki, które mogą pojawić się nagle i nie zawsze mamy na nie środki. Naprzeciw naszym potrzebom coraz częściej wychodzą dziś banki, oferując nam różne rodzaje zobowiązań finansowych. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy – pożyczka, którą zaciągnąć możemy na każdy dowolnie wybrany przez nas cel. Banki nie weryfikują, na co przeznaczamy pożyczone pieniądze. To bez wątpienia zaleta i komfort. Oczywiście aby móc złożyć wniosek kredytowy, musimy spełnić szereg formalności, które mają na celu głównie weryfikację naszych finansowych możliwości.

Złożenie wniosku kredytowego

W momencie złożenia przez nas wniosku pożyczkowego bank uruchamia procedury mające na celu oszacowanie wysokości naszej zdolności kredytowej, czyli maksymalnej sumy, na którą opiewać może nasz kredyt gotówkowy. Czynniki, które będą miały tu znaczenie to:

- nasze dochody i zatrudnienie (nasze miesięczne wynagrodzenie – ich wysokość i regularność – są bardzo istotne, dlatego bank wymaga, byśmy udowadniali nie tylko wysokość naszych poborów, lecz także warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni);

- nasza historia kredytowa (przy pomocy BIK –u, tj. Biura Informacji Kredytowej bank weryfikuje, jak wygląda nasza przeszłość kredytowa; instytucja sprawdza, czy nie miewaliśmy kłopotów z regularną spłatą zaciąganych zobowiązań lub czy akurat nie jesteśmy już w trakcie spłat jakiejś pożyczki bądź zakupów na raty; to wszystko ma oczywiście wpływ na ostateczną decyzję banku);

- nasza ogólna sytuacja finansowa (każdy z nas mierzy się ze stałymi miesięcznymi wydatkami, których nie unikniemy, a mają one wpływ na stan naszego miesięcznego budżetu – one także są weryfikowane przez bank).

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku kredytowego w konkretnym banku, powinniśmy przeanalizować rynek, by wyszukać ofertę, która będzie w naszym przypadku naprawdę korzystna. Ważne powinny być dla nas przede wszystkim takie czynniki jak:

- oprocentowanie kredytu i wysokość miesięcznych rat oraz długość kredytowania (odsetki wynikające z wysokości oprocentowania stanowią istotną część naszych miesięcznych rat; ich wysokość zaś ma wpływ na całkowitą długość okresu kredytowania, a zatem również na całkowity koszt naszego kredytu);

- warunki dodatkowe (banki, udzielając nam pożyczki, często wymagają od klienta posiadania konta na ściśle określonych warunkach, jeśli chcemy zachować korzystne dla nas warunki kredytu; oczywiście wszystko to zależy od konkretnego banku i wnioskowanej sumy);

-warunki ewentualnych nadpłat (warto się nimi zainteresować, ponieważ, korzystając z tej możliwości, spłacamy nasz zadłużenie przy jednoczesnym pominięciu odsetek);

-koszty całkowite ewentualnego kredytu (najbardziej obiektywnym wskaźnikiem, który obrazuje naprawdę wszystkie koszty naszego ewentualnego zobowiązania, jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania; miernik ten okazuje się być pomocnym przede wszystkim przy porównywaniu ofert kredytowych między sobą).

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego, tak samo jak każdego innego zobowiązania finansowego, wiąże się z większym bądź mniejszym ryzykiem. Nie możemy go uniknąć, ale możemy je zminimalizować. Aby się tak stało, ostateczna decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być przez nas bardzo dokładnie przemyślana. Następnie należy realnie zastanowić się nad naszymi potrzebami i możliwościami. Jeśli chociaż podejmiemy tę próbę i nabędziemy chociaż odrobinę świadomości, nie powinniśmy żałować podjętej decyzji.

Przy decyzjach dotyczących naszych finansów musimy pamiętać o odpowiedzialnym podejściu do naszego budżetu. Racjonalne myślenie jest tutaj niezbędne, podobnie jak dokładna analiza wszelkich okoliczności towarzyszących. Niestety wiele osób tego rodzaju wyborów dokonuje w sposób pochopny, co może mieć później negatywne konsekwencje. Zarządzanie pieniędzmi potrafi być wymagającym wyzwaniem, dlatego też trzeba zawsze umiejętnie zaplanować swój proces decyzyjny i podejmowane działania, aby robić to racjonalnie to wejdź na KredytoMania.EU.

Rozsądek przy zaciąganiu zobowiązań finansowych

Zobowiązania finansowe są bardzo poważne, ponieważ będzie trzeba je spłacić i zazwyczaj wiążą się z tym rozmaite koszty. Trzeba więc pamiętać o tym, że za możliwość uzyskania pieniędzy będziemy musieli zapłacić. Ponadto często zadłużenia mają charakter długoterminowy. Te wszystkie aspekty muszą być przez nas wzięte pod uwagę. Nie można takich decyzji podejmować w sposób pochopny – należy dać sobie czas do namysłu i spokojnego zastanowienia. Oprócz tego potrzebne jest nam logiczne myślenie – kierowanie się emocjami może nieraz doprowadzić do negatywnych konsekwencji.

Rzetelna i dokładna ocena sytuacji

Należy naprawdę dokładnie przyjrzeć się naszej sytuacji pod kątem finansów. Ważne są również motywacje naszych działań oraz to, jakie możliwości udostępnia nam rynek. Trzeba sprawdzić wszystkie czynniki, które mogą mieć znaczenie dla naszej ostatecznej decyzji. Niezbędne jest również rozważenie tego, czy konkretny wydatek, który chcemy pokryć przy pomocy kredytu gotówkowego, ma rzeczywiście pilny i rozsądnie uzasadniony charakter. Zadłużenie na cel, który jest jedynie chwilową zachcianką, nie jest szczególnie rozważnym zachowaniem.

Rozeznanie w obszarze kredytów gotówkowych

Potrzebna jest nam również wiedza merytoryczna dotycząca tematyki finansowej, a także kredytowej. Znajomość mechanizmów, które mają zastosowanie do sposobu, w jaki funkcjonują kredyty gotówkowe, jest niejednokrotnie bardzo pomocna przy podejmowaniu decyzji, a także przy dokonywaniu oceny poszczególnych ofert dostępnych na rynku. Oprócz tego musimy również odnosić parametry propozycji do naszego budżetu, gdyż musi być on w stanie udźwignąć zaciągane przez nas zobowiązanie. Jak więc widać, istnieje naprawdę sporo zagadnień, które musimy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z kredytu gotówkowego. To jednak nie wszystko – bank również przeprowadza swoje analizy i na nasz wniosek może odpowiedzieć odmową. Z wystąpieniem takiej sytuacji również trzeba się liczyć i się na nią odpowiednio przygotować.

Przy decyzjach dotyczących naszych finansów musimy pamiętać o odpowiedzialnym podejściu do naszego budżetu. Racjonalne myślenie jest tutaj niezbędne, podobnie jak dokładna analiza wszelkich okoliczności towarzyszących. Niestety wiele osób tego rodzaju wyborów dokonuje w sposób pochopny, co może mieć później negatywne konsekwencje. Zarządzanie pieniędzmi potrafi być wymagającym wyzwaniem, dlatego też trzeba zawsze umiejętnie zaplanować swój proces decyzyjny i podejmowane działania, aby robić to racjonalnie to wejdź na

Dodaj komentarz

Do czynników, które determinują wysokość kosztów kredytu samochodowego należą :

  • Koszt pojazdu – im jest on droższy tym kwota kredytu samochodowego jest wyższa a tym samym bardziej opłacalna
  • Lata pojazdu – koszty kredytu zwiększają się wraz z wiekiem pojazdu, przedmiotem kredytu samochodowego zazwyczaj nie może być pojazd 10- lub 15-letni,
  • Wysokość wkładu finansowego – znacznie wpływa na wysokość kosztów kredytu samochodowego

Analizując wady i zalety kredytu samochodowego można stwierdzić że kredyt samochodowy jest bardziej opłacalną opcją kredytową pod warunkiem, że jego przedmiotem jest nowy pojazd, starszy zwykle podwyższa koszty zobowiązania, co w ogólnym rozrachunku nie jest preferencyjne dla kieszeni kredytobiorcy. Jeśli zależy nam na 10letnim pojeździe wówczas rozsądniej jest wziąć kredyt gotówkowy aby z jego środków zakupić pojazd.

Kredyt samochodowy dla firm

Należy pamiętać że ta forma finansowania jaką jest kredyt samochodowy dla firm powoli jest wycofywana z ofert instytucji finansowych na rzecz leasingów.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to rodzaj zobowiązania, które jest udzielane przez instytucje finansowe lub banki samochodowe dostępne w autoryzowanych salonach motoryzacyjnych. Udostępniane za jego pośrednictwem środki muszą zostać spożytkowane na zakup pojazdu nowego bądź używanego. Należy pamiętać, że nie oznacza to przedmiotem kredytu samochodowego musi być wyłącznie samochód gdyż kredyt samochodowy jest udostępniany również na zakup np. przyczepy kempingowej, motoroweru, traktora i motocykla,a więc wszystkich tych pojazdów posiadających numer rejestracyjny. Zakupiony pojazd staje się zabezpieczeniem kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy dedykowany klientom indywidualnym jest udostępniany na tych samych zasadach jak kredyt samochodowy dla firm. Mowa tu o zabezpieczeniach takich jak zastaw rejestrowy, Przewłaszczenie oraz cesja praw z polisy AC.

Warunki kredytu samochodowego dla firm

Kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na kredyt samochodowy musi być świadomy, że cała procedura jego przyznania jest dużo bardziej restrykcyjna niż w przypadku leasingu. Instytucje finansowe szczególną uwagę zwracają na zdolność kredytową firmy oraz jej zyski. Zazwyczaj instytucje finansowe nie udostępniają kredytów samochodowych raczkującym firmom, gdyż obawiają się o niewywiązanie się z warunków umowy.

Kiedy przedsiębiorstwo ubiega się o kredyt samochodowy wówczas musi przedstawić:

  • Wypis z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
  • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami
  • Dokumentacja firmowa, faktury

Kredyt samochodowy udzielany firmom posiada wiele zalet, do których należy :

  • Długi okres kredytowania
  • Korzystne oprocentowanie
  • Możliwość wcześniejszej spłaty lub zawieszenia zobowiązania

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie postanawiają skorzystać z rozwiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Niewątpliwie duże znaczenie mają tutaj takie czynniki jak możliwość modyfikacji sposobu spłacania swoich zobowiązań, czy też opcja dotycząca połączenia kilku zadłużeń bankowych w jedno, sprawdź takie oferty www.sprawdzamybanki.pl. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie ulegać wrażeniom i wizjom, które mogą pojawiać się w naszej głowie, gdy zaczynamy się zapoznawać z tematyką kredytów konsolidacyjnych. Do podejmowania tego rodzaju decyzji niezbędna jest bowiem wiedza merytoryczna pozwalająca ustalić, jakie mechanizmy działają w związku z kredytami konsolidacyjnymi, a także jak poszczególne parametry mogą wpływać na siebie nawzajem. Do przeanalizowania mamy naprawdę mnóstwo czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że kredyty konsolidacyjne cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Mogą być one nieraz atrakcyjną opcją. Wszystko jest tutaj jednak zależne od parametrów konkretnej propozycji, z którą mamy do czynienia, a także od tego, jak się ona odnosi do zobowiązań, które chcemy poddać konsolidacji. Zobowiązania finansowe z pewnością są tematyką o dosyć złożonym charakterze i jeżeli mamy braki w tym zakresie, musimy nadrobić je przez podjęciem decyzji w tej materii. Swoim budżetem trzeba bez wątpienia umiejętnie zarządzać.

Jednym z powodów, które sprawiają, że kredyty konsolidacyjne są dosyć często wybierane przez rozmaite osoby, jest to, że umożliwiają one wprowadzenie do swojego sposobu spłaty zadłużeń bankowych pewnych modyfikacji. Często celem osób starających się o konsolidację zobowiązań jest zmniejszenie comiesięcznych rat w stosunku do tego, co muszą one spłacać w aktualnym stanie rzeczy. Może to być bardzo ciekawa opcja, gdy pojawią się nieoczekiwane komplikacje o charakterze finansowym i nasz budżet będzie potrzebował tego rodzaju zmiany. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że bardzo często z taką modyfikacją wiąże się wydłużenie okresu kredytowania, co z kolei wpływa na dłuższe naliczanie odsetek, czyli wzrost kosztów całkowitych. Trzeba więc przeprowadzić adekwatne kalkulacje w tym zakresie. Nie można pomijać tutaj tego, jak kształtują się nasze dotychczasowe zobowiązania, ponieważ parametry ofert kredytów konsolidacyjnych trzeba rozpatrywać również pod tym kątem.

Sporą zaletą kredytu konsolidacyjnego może być również to, że pozwala on na swego rodzaju połączenie kilku zadłużeń bankowych w jedno. Mechanizm działania jest tutaj prosty – my mamy na swoim koncie kilka zobowiązań, natomiast określona instytucja bankowa udziela nam kredytu konsolidacyjnego. Wówczas spłaca ona nasze zadłużenia, a my stajemy się jej dłużnikiem. Spłacaliśmy więc kilka rat, a po konsolidacji mamy je połączone w jedną. To może być nieraz naprawdę wygodne rozwiązanie, gdyż całą sprawę możemy załatwiać przy pomocy jednego przelewu miesięcznie zamiast kilku. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że sam ten czynnik nie powinien być naszą jedyną motywację. Połączenie zobowiązań w celach osiągnięcia pewnego rodzaju wygody nie może stanowić wyłącznego celu właśnie ze względu na omówione wcześniej kwestie związane z kosztami zobowiązania. Jak zatem widać na tego rodzaju przykładach, szczegóły i mechanizmy rządzące światem finansów mają niejednokrotnie duże znaczenie dla naszego procesu decyzyjnego, dlatego też nie możemy bagatelizować tych kwestii. Trzeba dać sobie czas do namysłu i przeprowadzić adekwatne analizy w celu dokonania rzetelnej oceny sytuacji oraz okoliczności towarzyszących.