Go to content Go to menu

Poznaj wady i zalety lokaty terminowej

piątek, grudzień 11, 2020

Zastanawiasz się aktualnie czy zainwestować w lokatę terminową? Wybór miejsca, w którym można przechowywać ciężko zarobione oszczędności, może być zniechęcającym procesem, ale ważne jest, aby:

 • przeprowadzić badania
 • znaleźć najlepszą dla siebie opcję.

Aby pomóc Ci zdecydować, czy powinien być to depozyt terminowy, podsumowaliśmy główne zalety i wady związane z zablokowaniem gotówki na czas określony.

Zalety depozytów terminowych

Oto niektóre z powodów, dla których lokata terminowa może być najlepszą strategią oszczędnościową dla Ciebie.

To niskie ryzyko. Depozyt terminowy gwarantuje, że twoje pieniądze będą zarabiać odsetki według stałej stopy, na określony czas. Nie ma szans na utratę pieniędzy, więc jest to dobra opcja dla ostrożnych oszczędzających.

Niskie koszty utrzymania. Po zablokowaniu gotówki w lokacie terminowej nie można z nią nic zrobić, dopóki nie upłynie termin. Jest to więc świetny plan oszczędzania poza zasięgiem wzroku.

Brak opłat za usługi lub uruchomienie! Jedną z najlepszych rzeczy w depozycie terminowym jest to, że dopóki nie dokonasz wcześniejszej wypłaty, jest całkowicie bezpłatna.

Kapitał chroniony przed załamaniami na rynku. Stała stopa procentowa lokaty terminowej oznacza, że ​​nawet jeśli rynkowe stopy procentowe spadną - Twoje oszczędności będą nadal zarabiać na tym samym poziomie.

Impulsowa kontrola wydatków. Czy jesteś trochę impulsywny? Gdy Twoje pieniądze znajdą się w depozycie terminowym, za ich wczesne wykupienie nałożą wysokie kary, co może faktycznie pomóc w ograniczeniu złych nawyków wydawania pieniędzy.

Wady depozytów terminowych

Wady depozytów terminowych

Przed podjęciem decyzji upewnij się, że zdajesz sobie sprawę z pułapek związanych z depozytem terminowym. Obejmują one następujące.

Twoje pieniądze są niedostępne. Zasada depozytu terminowego numer jeden polega na tym, że gdy twoje pieniądze zostaną zablokowane, odkłada się do końca terminu! Jeśli musisz wcześniej wycofać swoje pieniądze z lokaty, zapłacisz karę pieniężną, a Twoja stopa procentowa zostanie obniżona.

Bez dodatkowych depozytów. Musisz otworzyć depozyt ryczałtowy po otwarciu lokaty terminowej i nie ma opcji, aby dodać swoje oszczędności na bieżąco. Może to być problem dla klasycznie oszczędzających, ale jednym ze sposobów walki z tym jest posiadanie wielu depozytów terminowych z rozłożonymi terminami zapadalności.

Mniejsza elastyczność. Lokata terminowa wiąże się z niskim ryzykiem - ale drugą stroną jest to, że nie jest to bardzo elastyczna opcja oszczędności. Inne produkty o porównywalnych stawkach, takie jak wysokoprocentowe rachunki oszczędnościowe, oferują znacznie więcej pod względem elastycznych funkcji i opcji.

Brak odsetek premiowych. Twoja stała stopa procentowa może być bezpieczna, ale z drugiej strony oznacza, że ​​nie ma możliwości zarobienia odsetek od lokaty, tak jak ma to miejsce w przypadku konta oszczędnościowego.

Zatem teraz czas rozważyć wszystkie wady i zalety takiej lokaty bankowej i podjąć decyzję. Powodzenia!

Wakacje, remont, czy zakup auta – to wydatki, które mogą pojawić się nagle i nie zawsze mamy na nie środki. Naprzeciw naszym potrzebom coraz częściej wychodzą dziś banki, oferując nam różne rodzaje zobowiązań finansowych. Jednym z nich jest kredyt gotówkowy – pożyczka, którą zaciągnąć możemy na każdy dowolnie wybrany przez nas cel. Banki nie weryfikują, na co przeznaczamy pożyczone pieniądze. To bez wątpienia zaleta i komfort. Oczywiście aby móc złożyć wniosek kredytowy, musimy spełnić szereg formalności, które mają na celu głównie weryfikację naszych finansowych możliwości.

Złożenie wniosku kredytowego

W momencie złożenia przez nas wniosku pożyczkowego bank uruchamia procedury mające na celu oszacowanie wysokości naszej zdolności kredytowej, czyli maksymalnej sumy, na którą opiewać może nasz kredyt gotówkowy. Czynniki, które będą miały tu znaczenie to:

- nasze dochody i zatrudnienie (nasze miesięczne wynagrodzenie – ich wysokość i regularność – są bardzo istotne, dlatego bank wymaga, byśmy udowadniali nie tylko wysokość naszych poborów, lecz także warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni);

- nasza historia kredytowa (przy pomocy BIK –u, tj. Biura Informacji Kredytowej bank weryfikuje, jak wygląda nasza przeszłość kredytowa; instytucja sprawdza, czy nie miewaliśmy kłopotów z regularną spłatą zaciąganych zobowiązań lub czy akurat nie jesteśmy już w trakcie spłat jakiejś pożyczki bądź zakupów na raty; to wszystko ma oczywiście wpływ na ostateczną decyzję banku);

- nasza ogólna sytuacja finansowa (każdy z nas mierzy się ze stałymi miesięcznymi wydatkami, których nie unikniemy, a mają one wpływ na stan naszego miesięcznego budżetu – one także są weryfikowane przez bank).

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku kredytowego w konkretnym banku, powinniśmy przeanalizować rynek, by wyszukać ofertę, która będzie w naszym przypadku naprawdę korzystna. Ważne powinny być dla nas przede wszystkim takie czynniki jak:

- oprocentowanie kredytu i wysokość miesięcznych rat oraz długość kredytowania (odsetki wynikające z wysokości oprocentowania stanowią istotną część naszych miesięcznych rat; ich wysokość zaś ma wpływ na całkowitą długość okresu kredytowania, a zatem również na całkowity koszt naszego kredytu);

- warunki dodatkowe (banki, udzielając nam pożyczki, często wymagają od klienta posiadania konta na ściśle określonych warunkach, jeśli chcemy zachować korzystne dla nas warunki kredytu; oczywiście wszystko to zależy od konkretnego banku i wnioskowanej sumy);

-warunki ewentualnych nadpłat (warto się nimi zainteresować, ponieważ, korzystając z tej możliwości, spłacamy nasz zadłużenie przy jednoczesnym pominięciu odsetek);

-koszty całkowite ewentualnego kredytu (najbardziej obiektywnym wskaźnikiem, który obrazuje naprawdę wszystkie koszty naszego ewentualnego zobowiązania, jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania; miernik ten okazuje się być pomocnym przede wszystkim przy porównywaniu ofert kredytowych między sobą).

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego, tak samo jak każdego innego zobowiązania finansowego, wiąże się z większym bądź mniejszym ryzykiem. Nie możemy go uniknąć, ale możemy je zminimalizować. Aby się tak stało, ostateczna decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna być przez nas bardzo dokładnie przemyślana. Następnie należy realnie zastanowić się nad naszymi potrzebami i możliwościami. Jeśli chociaż podejmiemy tę próbę i nabędziemy chociaż odrobinę świadomości, nie powinniśmy żałować podjętej decyzji.

Przy decyzjach dotyczących naszych finansów musimy pamiętać o odpowiedzialnym podejściu do naszego budżetu. Racjonalne myślenie jest tutaj niezbędne, podobnie jak dokładna analiza wszelkich okoliczności towarzyszących. Niestety wiele osób tego rodzaju wyborów dokonuje w sposób pochopny, co może mieć później negatywne konsekwencje. Zarządzanie pieniędzmi potrafi być wymagającym wyzwaniem, dlatego też trzeba zawsze umiejętnie zaplanować swój proces decyzyjny i podejmowane działania, aby robić to racjonalnie to wejdź na KredytoMania.EU.

Rozsądek przy zaciąganiu zobowiązań finansowych

Zobowiązania finansowe są bardzo poważne, ponieważ będzie trzeba je spłacić i zazwyczaj wiążą się z tym rozmaite koszty. Trzeba więc pamiętać o tym, że za możliwość uzyskania pieniędzy będziemy musieli zapłacić. Ponadto często zadłużenia mają charakter długoterminowy. Te wszystkie aspekty muszą być przez nas wzięte pod uwagę. Nie można takich decyzji podejmować w sposób pochopny – należy dać sobie czas do namysłu i spokojnego zastanowienia. Oprócz tego potrzebne jest nam logiczne myślenie – kierowanie się emocjami może nieraz doprowadzić do negatywnych konsekwencji.

Rzetelna i dokładna ocena sytuacji

Należy naprawdę dokładnie przyjrzeć się naszej sytuacji pod kątem finansów. Ważne są również motywacje naszych działań oraz to, jakie możliwości udostępnia nam rynek. Trzeba sprawdzić wszystkie czynniki, które mogą mieć znaczenie dla naszej ostatecznej decyzji. Niezbędne jest również rozważenie tego, czy konkretny wydatek, który chcemy pokryć przy pomocy kredytu gotówkowego, ma rzeczywiście pilny i rozsądnie uzasadniony charakter. Zadłużenie na cel, który jest jedynie chwilową zachcianką, nie jest szczególnie rozważnym zachowaniem.

Rozeznanie w obszarze kredytów gotówkowych

Potrzebna jest nam również wiedza merytoryczna dotycząca tematyki finansowej, a także kredytowej. Znajomość mechanizmów, które mają zastosowanie do sposobu, w jaki funkcjonują kredyty gotówkowe, jest niejednokrotnie bardzo pomocna przy podejmowaniu decyzji, a także przy dokonywaniu oceny poszczególnych ofert dostępnych na rynku. Oprócz tego musimy również odnosić parametry propozycji do naszego budżetu, gdyż musi być on w stanie udźwignąć zaciągane przez nas zobowiązanie. Jak więc widać, istnieje naprawdę sporo zagadnień, które musimy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z kredytu gotówkowego. To jednak nie wszystko – bank również przeprowadza swoje analizy i na nasz wniosek może odpowiedzieć odmową. Z wystąpieniem takiej sytuacji również trzeba się liczyć i się na nią odpowiednio przygotować.

Przy decyzjach dotyczących naszych finansów musimy pamiętać o odpowiedzialnym podejściu do naszego budżetu. Racjonalne myślenie jest tutaj niezbędne, podobnie jak dokładna analiza wszelkich okoliczności towarzyszących. Niestety wiele osób tego rodzaju wyborów dokonuje w sposób pochopny, co może mieć później negatywne konsekwencje. Zarządzanie pieniędzmi potrafi być wymagającym wyzwaniem, dlatego też trzeba zawsze umiejętnie zaplanować swój proces decyzyjny i podejmowane działania, aby robić to racjonalnie to wejdź na

Dodaj komentarz

Do czynników, które determinują wysokość kosztów kredytu samochodowego należą :

 • Koszt pojazdu – im jest on droższy tym kwota kredytu samochodowego jest wyższa a tym samym bardziej opłacalna
 • Lata pojazdu – koszty kredytu zwiększają się wraz z wiekiem pojazdu, przedmiotem kredytu samochodowego zazwyczaj nie może być pojazd 10- lub 15-letni,
 • Wysokość wkładu finansowego – znacznie wpływa na wysokość kosztów kredytu samochodowego

Analizując wady i zalety kredytu samochodowego można stwierdzić że kredyt samochodowy jest bardziej opłacalną opcją kredytową pod warunkiem, że jego przedmiotem jest nowy pojazd, starszy zwykle podwyższa koszty zobowiązania, co w ogólnym rozrachunku nie jest preferencyjne dla kieszeni kredytobiorcy. Jeśli zależy nam na 10letnim pojeździe wówczas rozsądniej jest wziąć kredyt gotówkowy aby z jego środków zakupić pojazd.

Kredyt samochodowy dla firm

Należy pamiętać że ta forma finansowania jaką jest kredyt samochodowy dla firm powoli jest wycofywana z ofert instytucji finansowych na rzecz leasingów.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to rodzaj zobowiązania, które jest udzielane przez instytucje finansowe lub banki samochodowe dostępne w autoryzowanych salonach motoryzacyjnych. Udostępniane za jego pośrednictwem środki muszą zostać spożytkowane na zakup pojazdu nowego bądź używanego. Należy pamiętać, że nie oznacza to przedmiotem kredytu samochodowego musi być wyłącznie samochód gdyż kredyt samochodowy jest udostępniany również na zakup np. przyczepy kempingowej, motoroweru, traktora i motocykla,a więc wszystkich tych pojazdów posiadających numer rejestracyjny. Zakupiony pojazd staje się zabezpieczeniem kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy dedykowany klientom indywidualnym jest udostępniany na tych samych zasadach jak kredyt samochodowy dla firm. Mowa tu o zabezpieczeniach takich jak zastaw rejestrowy, Przewłaszczenie oraz cesja praw z polisy AC.

Warunki kredytu samochodowego dla firm

Kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na kredyt samochodowy musi być świadomy, że cała procedura jego przyznania jest dużo bardziej restrykcyjna niż w przypadku leasingu. Instytucje finansowe szczególną uwagę zwracają na zdolność kredytową firmy oraz jej zyski. Zazwyczaj instytucje finansowe nie udostępniają kredytów samochodowych raczkującym firmom, gdyż obawiają się o niewywiązanie się z warunków umowy.

Kiedy przedsiębiorstwo ubiega się o kredyt samochodowy wówczas musi przedstawić:

 • Wypis z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
 • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami
 • Dokumentacja firmowa, faktury

Kredyt samochodowy udzielany firmom posiada wiele zalet, do których należy :

 • Długi okres kredytowania
 • Korzystne oprocentowanie
 • Możliwość wcześniejszej spłaty lub zawieszenia zobowiązania