Go to content Go to menu

Dlaczego warto mieć kredyt gotówkowy?

czwartek, kwiecień 22, 2021

Życie na kredycie wcale nie jest ani przyjemne, ani bezstresowe. Ciągła ambicja, by zobowiązanie bankowe spłacić możliwie jak najszybciej, to chyba jedno z najczęściej spotykanych uczuć, które towarzyszą kredytobiorcom. Mimo to… warto mieć kredyt gotówkowy. Owszem, nie chodzi tu o ciągłe zadłużanie się, lecz o zalety, wynikające z posiadania takiego zobowiązania. I choć lepiej się nie zadłużać, to jednak czasami jest to konieczne…

Umiejętność zorganizowania budżetu. Jeśli zaciągnęliśmy zobowiązanie bankowe, to najprawdopodobniej będziemy musieli umiejętnie zaplanować swój budżet. Dotyczy to zarówno fazy wnioskowania (określenie terminu spłaty), jak również bieżącego zarządzania budżetem domowym. Bez tego trudno sobie wyobrazić sytuację, by móc w miarę płynnie i terminowo spłacić zobowiązanie.

Umiejętność oszczędzania – to bardzo ważna cecha, którą wiele osób wypracowuje dopiero wtedy, gdy… trzeba spłacać kredyt. Nagle okazuje się bowiem, że rezygnacja z kilku finansowych przyzwyczajeń, przedkłada się na zyski wynoszące nawet kilkaset złotych w przeciągu miesiąca. Kwota ta najzupełniej wystarczy, by nie tylko opłacić dodatkową ratę, ale też – by w miarę możliwości generować oszczędności.

Umiejętność nadpłacania – spłata kredytu gotówkowego jest z reguły bardzo elastyczna. W przeciwieństwie do np. kredytu hipotecznego, nie trzeba w tym przypadku wypełniać żadnych dokumentów i innych formularzy. Jeśli np. nasza rata wynosi 330 złotych, możemy (o ile jest to możliwe) dopłacać do niej 70 złotych. Jak łatwo to obliczyć, taka niewielka dopłata to co najmniej nadpłacone raty w przeciągu roku.

Pracowitość – osoby które mają zaciągnięty kredyt, powinny – rzecz jasna w miarę możliwości – nieco więcej pracować. Sposobów na taką pracę jest co najmniej kilka. Można np. poszukać sobie kolejnego etatu przez Internet (w ten sposób można zarobić nawet 2000 – 3000 złotych miesięcznie) lub postawić na mniej angażującą pracę stacjonarną. Dobrym pomysłem jest też kolokwialne „branie nadgodzin”. W ten sposób można bowiem podwyższyć swoje wynagrodzenie nawet o kilkaset złotych w ciągu miesiąca!

Podsumowując, kredyt gotówkowy (a w zasadzie jego spłata) wiąże się z koniecznością wyuczenia określonych mechanizmów, dzięki którym łatwiej będzie można go spłacić w relatywnie krótkim odstępie czasu. Im szybciej dane zobowiązanie zostanie spłacone, tym mniejsze ryzyko poniesienia przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów z tytułu np. rosnących stóp procentowych.

Jeden ze sposobów finansowania samochodu to kredyt celowy powiązany z ratą balonową. Czym jest rata balonowa i w jaki sposób wpływa na komfort spłaty zobowiązania? To bardzo ciekawe narzędzie, ale często źle rozumiane przez zmotoryzowanych kredytobiorców.

Rolowanie nowych umów kredytowych w prostej formie

Rata balonowa przydaje się, kiedy zmotoryzowany kredytobiorca pragnie użytkować samochód przez kilka lat, a następnie „zrolować” nową umowę i przejść do wyższej generacji. Wiele banków motoryzacyjnych, powiązanych z konkretnymi markami samochodów umożliwia takie przejście i traktuje ostatnią ratę balonową jako wkład własny do kolejnego zobowiązania, co pozwala na użytkowanie pojazdu coraz lepszej jakości na zasadzie ponoszenia minimalnych kosztów.

Po co raty malejące i równe?

Rata balonowa stanowi jedną z najlepszych alternatyw dla rat równych i malejących, jednak w dużym stopniu ograniczających płynność. Rata balonowa to najczęściej bardzo niskie koszty miesięczne rozkładające się dopiero na ostatni okres spłaty, ale i tak wyrównywany właśnie nową umową. Jeżeli posiadasz dość niską zdolność kredytową rata balonowa może pomóc, ponieważ nie wlicza się standardowo do wysokości kredytu samochodowego. W czasie użytkowania samochodu możesz skupić się na oszczędzaniu, zarabianiu większych kwot, aby rata balonowa ostatecznie tak nie ciążyła. To zatem rozwiązanie dedykowane odpowiedzialnym ekonomicznie kredytobiorcom, świadomym takiej presji czasowej. Rata balonowa nie jest zarezerwowana dla pewnej grupy kredytobiorców, ale dostępna wszystkim, czyli klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom zamierzającym poszerzyć flotę.

Do kogo zgłosić się po kredyt samochodowy?

Najlepiej po kredyt samochodowy z ratą balonową zgłosić się bezpośrednio do autobanku, czyli banku motoryzacyjnego ze względu na możliwość wprowadzenia licznych usług dodatkowych, preferencyjnych pakietów serwisowych, ubezpieczeniowych, dotyczących kompletowania oryginalnych części zamiennych. Rata balonowa posiada bufor bezpieczeństwa właśnie w postaci podpisania kolejnej umowy. W ten sposób możesz nawet ostatnią część spłaty rozłożyć na kolejne raty. Wiele banków zgadza się na dość elastyczną konfigurację harmonogramu.

Doskonałe rozłożenie ciężaru zobowiązania

Rata balonowa to również ciekawa alternatywa dla klasycznego leasingu konsumenckiego dedykowanego osobom ze słabą zdolnością kredytową. Decyzja zależy od tego, czy chcesz ostatecznie samochód użytkować na własność. Umowa o kredyt samochodowy sprawdza się doskonale ze względu na zróżnicowane formy rozłożenia ciężaru zobowiązania.