Go to content Go to menu

Dlaczego warto mieć kredyt gotówkowy?

czwartek, kwiecień 22, 2021

Życie na kredycie wcale nie jest ani przyjemne, ani bezstresowe. Ciągła ambicja, by zobowiązanie bankowe spłacić możliwie jak najszybciej, to chyba jedno z najczęściej spotykanych uczuć, które towarzyszą kredytobiorcom. Mimo to… warto mieć kredyt gotówkowy. Owszem, nie chodzi tu o ciągłe zadłużanie się, lecz o zalety, wynikające z posiadania takiego zobowiązania. I choć lepiej się nie zadłużać, to jednak czasami jest to konieczne…

Umiejętność zorganizowania budżetu. Jeśli zaciągnęliśmy zobowiązanie bankowe, to najprawdopodobniej będziemy musieli umiejętnie zaplanować swój budżet. Dotyczy to zarówno fazy wnioskowania (określenie terminu spłaty), jak również bieżącego zarządzania budżetem domowym. Bez tego trudno sobie wyobrazić sytuację, by móc w miarę płynnie i terminowo spłacić zobowiązanie.

Umiejętność oszczędzania – to bardzo ważna cecha, którą wiele osób wypracowuje dopiero wtedy, gdy… trzeba spłacać kredyt. Nagle okazuje się bowiem, że rezygnacja z kilku finansowych przyzwyczajeń, przedkłada się na zyski wynoszące nawet kilkaset złotych w przeciągu miesiąca. Kwota ta najzupełniej wystarczy, by nie tylko opłacić dodatkową ratę, ale też – by w miarę możliwości generować oszczędności.

Umiejętność nadpłacania – spłata kredytu gotówkowego jest z reguły bardzo elastyczna. W przeciwieństwie do np. kredytu hipotecznego, nie trzeba w tym przypadku wypełniać żadnych dokumentów i innych formularzy. Jeśli np. nasza rata wynosi 330 złotych, możemy (o ile jest to możliwe) dopłacać do niej 70 złotych. Jak łatwo to obliczyć, taka niewielka dopłata to co najmniej nadpłacone raty w przeciągu roku.

Pracowitość – osoby które mają zaciągnięty kredyt, powinny – rzecz jasna w miarę możliwości – nieco więcej pracować. Sposobów na taką pracę jest co najmniej kilka. Można np. poszukać sobie kolejnego etatu przez Internet (w ten sposób można zarobić nawet 2000 – 3000 złotych miesięcznie) lub postawić na mniej angażującą pracę stacjonarną. Dobrym pomysłem jest też kolokwialne „branie nadgodzin”. W ten sposób można bowiem podwyższyć swoje wynagrodzenie nawet o kilkaset złotych w ciągu miesiąca!

Podsumowując, kredyt gotówkowy (a w zasadzie jego spłata) wiąże się z koniecznością wyuczenia określonych mechanizmów, dzięki którym łatwiej będzie można go spłacić w relatywnie krótkim odstępie czasu. Im szybciej dane zobowiązanie zostanie spłacone, tym mniejsze ryzyko poniesienia przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów z tytułu np. rosnących stóp procentowych.